Willingness to Try a Few New
Things
Ability to Learn to Cook a Few
Simple Breakfast Items
Willingness to Pre-make a Few
Breakfast Items Once a Week
Self control
Desire to be debt free over
convenience - seeking future
pleasure over instant
gratification
Step 1 - Track Your Spending for 1 Week

For one or two weeks, keep track of all your breakfast meals and
expenses. This step is really simple and easy. It will give you an
accurate picture of what you could save if you make a few
changes and adjustments.

Take a lined piece of paper, write down all breakfast meals for
each day, and keep it somewhere convenient like in the kitchen
or on the refrigerator. Add all breakfast meals eaten out and the
cost to the list too, including quick stops at a fast food restaurant
on the way to work as well as the amount your children pay for
breakfast at school.
Personal Qualities Needed
Directions for How to Save Money on Groceries - Breakfast - Each Year:
WELCOME TO
Frugal Living: How to Save Money on Groceries - Breakfast
Learn to Save $1000, $2000, or More Per Year

HeatherInks.com    
How to Save Lots of Money on Breakfast Foods
© Alexandr Denisenko | Dreamstime
Want this photo?
Counter
by
Heather Inks
Thanks for visiting Saving Tips: How to Save Money on Groceries on HeatherInks.com
Visit me on Facebook!
Follow Heather on Twitter!
© 2009 - 2010 Heather Inks
Thanks for Visiting! Bookmark my Site & Visit Often!
Terms of Use | Privacy Policy
Do you want to save $1000, $2000, or even
more on groceries - just breakfast - per year?
If you can save just $2000 per year, just a little
over $150 per month, on breakfast alone and
choose to invest this money, then you could
easily save a million over a lifetime.

Written by Heather Inks
A Life Coach with a Finance Degree BBA from
Stetson University - #2 private university in the
Southeast US; former financial analyst and
math teacher for non-profit and public schools
Share |
Share |
Share my Saving Money Tips &
Money Saving Advice
Breakfast Products & Helpful Links [Advertisements]
Donate to Help
Keep This Site FREE!
Step 2 - Eliminate Eating on the Go

Check your list for eating out, whether on the way to work or at
school.. This can be almost completely eliminated if one family
member is willing to pre-make the items that are being
consumed at a fast food restaurant.

For example, if a person is eating out 3 times per week, maybe
a bacon, egg, and cheese biscuit in the car on the way to work,
then this can be prevented and the savings can be invested.

Make your own bacon, egg, and cheese biscuits at home once
per week. Place a few in a storage container in the refrigerator
for the family member to heat up and eat before leaving the
house. Place the remaining 10 or so in a storage container in
the freezer. As the family member uses them up, place a few
more in the container in the refrigerator.

If a person is spending $5 per breakfast on the go 3 times a
week, that is $15 per week which is $780 - almost $1000 a year
alone. If you save this $15, it will buy several dozen eggs in the
value pack, several biscuits (whether the ones that pop in the
refrigerator section or flour and ingredients to make your own
from scratch), and several packs of bacon. $15 can pay for 12 to
15 nice fat filling bacon, egg, and cheese biscuits.

Assume that this tip will cut the $780 in half, then you have
saved $390 for the year so far.
Step 3 - Switch from "Instant" to the Original

Check your list for any "instant" breakfast items. These include
pre-made frozen breakfast items like waffles, pancakes, and
frozen sausage and egg biscuits.

Waffles boxes are $2.00 for 8 to 12 of them. Frozen sausage
and biscuits are $6 - $8 for 8 to 10 of them. Wheatena is $2.00
to $3.00 for a box of 8 - 10 instant packets. Oatmeal is $3.30 for
10 instant packets.

Learn to make your own waffles and pancakes, then refrigerate
some for a few days, and freeze the rest in a storage container.

Learn to make oatmeal from the large container using a scoop.
Learn to make wheatena using 3/4 cup of water, a bit of salt, and
3 tablespoons of wheatena in the microwave or on the stove top.

Most oatmeal boxes contain 8 packets at a total net weight of 12
ounces. The canister of oatmeal contains 42 ounces, almost 4
boxes worth. The price is usually the same for the canister as
ONE instant box. If you go through 2 boxes of instant a week at
$3.30 per box and you switch to the canister, you usually
purchase $343.20 worth of oatmeal. If you switch to canisters,
you will spend about $85.80 on 26 canisters. You will save
about $257.40 by switching your oatmeal from instant to
canisters.

Switch your wheatena too from the instant packages to the box.
The instant packages come in 8 per box usually, the box
contains 3 times as much net weight for the same price. This
switch can also be made from the instant grits to the box of grits,
once again it is the same price for a box of instant individual
packets as it is for 1 family box with 3 times the net weight.

If you switch your oatmeal, wheatena, and grits from instant to
the family canister and boxes, then you will save between $500
and $750 per year.

Just add your own milk, cream, butter, fruit, sugar, bacon,
shredded cheese, etc to make it to your liking. You can make it
in the microwave or on the stove. Or mix in the measured water
from the hot spout of a water cooler system.
Step 4 - Purchase and Brew Your Own Coffee

If you use instant breakfast individual packs for a fast breakfast
drink, switch to the large 1.11 lb canister. All you need to do is
add a scoop or a spoon to it to make measuring the right
amount convenient.

If you purchase coffee on the way to work, buy the same kind or
a cheaper kind at the store and make it at home. You can use
instant coffee, flavored instant coffee, grounds, or beans to grind
to make your own fresh brew. If you prefer Starbucks, it is sold at
most stores and all your favorite flavors can be found online too.



You can actually purchase organic coffee at many stores and
online that will be less expensive per cup or pot when you brew
it yourself. If you like fancy coffee, look for the Hawaiian coffee - it
is still less to make it yourself.

Let's say you cut out buying 3 cups of coffee per week for two
parents, that is 6 cups at $3.00 per cup per week, $18.00. You
can buy one bag of Hawaiian Coffee for $9 to last a month. The
cost savings will be $936 buying coffee out minus $108 for the
Hawaiian coffee, saving $828 for the year. If you buy the off brand
on sale, you can find a HUGE canister of ground coffee for $2 to
$5. Your savings will be even more.

If you consume the small single serving orange juices or milks
from the convenience store, learn to pack your own. Either reuse
the containers and put your own juice in them, then rinse them
at work, and bring them home to put in the dishwasher and refill
or use a nice beverage container to carry your own. You will save
a lot per ounce.
Step 5 - Use Coupons and Shop Sales

Use coupons and check the sales for the best deals like buy
one get one free. If you use just $4 of coupons each week on
your regular breakfast items and $6.00 worth of specials (like
buying 4 cereals, 2 of which are BOGO and use a coupon on
those too), then you will save $10.00 per week for a total of
$520.00 per year through coupons and sales.

If you want to know where to find coupons, check the websites
for your favorite products, coupon inserts in the newspaper, and
coupon websites. They usually have some really good coupons
on Pillsbury biscuits, orange juice, cereals, and more. $520 or
more in savings per year is worth it. It would take less than 30
minutes of your time per week to save $10 or $20 or more if you
find the coupons.
Track Your Spending to Discover Ways to Save
© Darko Draskovic | Dreamstime
Want this photo?
Save Money By Making Your Own "Fast Food"
© Suto Norbert | Dreamstime
Want this photo?
Save Money By Eliminating "Instant"
© Ejwhite | Dreamstime
Want this photo?
Save Money on Breakfast Coffee
© Ingrid Perlstrom | Dreamstime
Want this photo?
A Penny Saved is a Penny Earned
© David Gulliver | Dreamstime
Want this photo?
Step 6 - Estimate My Savings on Groceries

If you use all these tips, you would actually save more than
$2000, but even if you used only half of these tips you can still
save $1000 or more per year on your breakfast alone.
My Personal Savings on a Digital Sticky Note
© Melinda Nagy | Dreamstime
Want this photo?
Step 7 - Save & Invest the Money Saved

Use the savings to:
#1 save an emergency fund (3 to 6 months of your income)
#2 pay down your high interest debts
#3 fund your retirement and
#4 pay extra to pay off your mortgage.

If the market is down, don't worry about it and invest in some
solid company stocks or mutual funds anyway because bear
markets are great times to invest, everything is cheap and
marked down.

If you invest about $150 per month at 10%, you will be a self
made millionaire after 35 to 45 years. It only takes saving about
$1800 per year.
This is ONLY 5 dollars a day!

If you invest about $266 per month at 10%, you will be a self
made millionaire between 30 and 40 years later. This is about
$3000 per year. That is less than 10 dollars a day.

Almost ANY PERSON living in the United States of America can
manage to find a way to make or save an extra $5 a day and
thus become a self-made millionaire. If you do this one thing,
you won't have to worry, fret, whine, complain, or be concerned
about Social Security in the future. Control what you can control
(what you save) and spend less time wasted on things you
cannot control (social security and other people : )  ).
Online Coffee and Tea Retailers